Passen (pasować) - Odmiana czasowników i ćwiczenia
Dzielić się
Skopiowano!
Odmiana czasownika passen (pasować) we wszystkich czasach z przykładowymi zdaniami i ćwiczeniami.
Infinitiv |
Partizip |
Passen
(pasować)
|
gepasst
(dopasowany)
|
Czasy gramatyczne
Indikativ
Präsens
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) passe |
ja pasuję |
(du) passt |
ty pasujesz |
(er/sie/es) passt |
on/ona/ono pasuje |
(wir) passen |
my pasujemy |
(ihr) passt |
wy pasujecie |
(sie) passen |
oni pasują |
|
Präteritum
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) passte |
Ja pasowałem |
(du) passtest |
ty pasowałeś |
(er/sie/es) passte |
on/ona/ono pasowało |
(wir) passten |
my pasowaliśmy |
(ihr) pachtet / passtet |
wy pasowaliście |
(sie) passten |
one/oni pasowali |
|
Perfekt
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) habe gepasst |
Ja się dopasowałem |
(du) hast gepasst |
ty pasowałeś |
(er/sie/es) hat gepasst |
On/ona/ono pasowało |
(wir) haben gepasst |
my pasowaliśmy |
(ihr) habt gepasst |
wy pasowaliście |
(sie) haben gepasst |
oni pasowali |
|
Plusquamperfekt
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) hatte gepasst |
ja pasowałem |
(du) hattest gepasst |
ty pasowałeś |
(er/sie/es) hatte gepasst |
on/ona/ono pasował |
(wir) hatten gepasst |
my pasowaliśmy |
(ihr) hattet gepasst |
wy pasowaliście |
(sie) hatten gepasst |
oni pasowali |
|
Futur I
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
ich werde passen |
ja będę pasować |
du wirst passen |
ty będziesz pasować |
er/sie/es wird passen |
on/ona/ono będzie pasować |
wir werden passen |
my będziemy pasować |
ihr werdet passen |
wy będziecie pasować |
sie werden passen |
oni będą pasować |
|
Futur II
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) werde gepasst haben |
ja będę pasował |
(du) wirst gepasst haben |
ty będziesz pasował |
(er/sie/es) wird gepasst haben |
on/ona/ono będzie pasował |
(wir) werden gepasst haben |
my będziemy pasować |
(ihr) werdet gepasst haben |
wy będziecie pasować |
(sie) werden gepasst haben |
oni będą pasowali |
|
Konjunktiv II
Konjunktiv II Präsens
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) würde passen / passte |
ja pasowałbym |
(du) würdest passen / passtest |
ty pasowałbyś / ty pasowałeś |
(er/sie/es) würde passen / passte |
on/ona/ono pasowałoby |
(wir) würden passen / passten |
my pasowalibyśmy |
(ihr) würdet passen / passtet |
wy pasowalibyście/pasowaliście |
(sie) würden passen / passten |
oni pasowaliby |
|
Konjunktiv II Vergangenheit
Dzielić się
Skopiowano!
Niderlandzki |
Polski |
(ich) hätte gepasst/wäre gepasst |
ja pasowałbym |
(du) hättest gepasst/wärst gepasst |
ty pasowałbyś |
(er/sie/es) hätte gepasst/wäre gepasst |
on/ona/ono pasowałby |
(wir) hätten gepasst/wären gepasst |
my byśmy pasowali |
(ihr) hättet gepasst/wärt gepasst |
wy pasowalibyście |
(sie) hätten gepasst/wären gepasst |
one pasowałby / one pasowałyby |
|
Imperativ