Een gezin doet boodschappen doen met een weekbudget van €80 en hebben het over welke producten duurder zijn geworden en voeren hier een kort gesprek over.
Rodzina robi zakupy z tygodniowym budżetem 80 € i rozmawia o tym, które produkty podrożały, prowadząc krótką rozmowę na ten temat.

Ćwiczenie 1: Rozumienie ze słuchu

Instrukcja: Obejrzyj wideo i rozpoznaj słownictwo. Następnie odpowiedz na poniższe pytania.

Słowo Tłumaczenie
zesentachtig euro en zeventien cent osiemdziesiąt osiem euro i siedemnaście centów
duurder droższy
tien cent dziesięć centów
de prijs cena
negenennegentig cent dziewięćdziesiąt dziewięć centów
één euro en negenenveertig cent jeden euro i czterdzieści dziewięć centów
de rekening rachunek
86 euro en 17 cent. Daar kan je niets mee doen. (86 euro i 17 centów. Na to nic nie poradzisz.)
Wat is voor jou duurder geworden? (Co stało się dla ciebie droższe?)
Koekjes zijn 10 cent duurder geworden. (Ciastka zdrożały o 10 centów.)
Volkorenbeschuit is ook duurder geworden. (Sucharek pełnoziarnisty też podrożał.)
Bananen kostten eerst 99 cent, maar nu 1 euro 49. (Banany wcześniej kosztowały 99 centów, a teraz 1 euro 49.)
Hoe kan dat? (Jak to możliwe?)
Het is vervelend, want je winkelwagen wordt steeds leger. (To denerwuje, bo twój koszyk z zakupami robi się coraz pustszy.)
Maar de rekening wordt steeds hoger. (Ale rachunek jest coraz wyższy.)
Dat herkent iedereen wel. (To każdy dobrze zna.)

Ćwiczenie 2: Dialog

Instrukcja: Przeczytaj dialog i odpowiedz na pytania.

Een stel kijkt naar de rekening van de supermarkt en schrikt van de gestegen prijzen.

Para patrzy na rachunek ze sklepu spożywczego i jest zaskoczona wzrostem cen.
1. Sara: Mike, de prijzen zijn hoog. (Mike, ceny są wysokie.)
2. Mike: Echt waar? Wat is duur? (Naprawdę? Co jest drogie?)
3. Sara: De melk kost nu 1 euro en 10 cent. (Mleko teraz kosztuje 1 euro i 10 centów.)
4. Mike: Wauw! Vijf appels en één liter sap kosten samen 4 euro. (Wow! Pięć jabłek i jeden litr soku kosztują razem 4 euro.)
5. Sara: Hoe kan dat? Dat is heel duur! (Jak to możliwe? To bardzo drogo!)
6. Mike: Het brood kost nu 1 euro en 49 cent en de koekjes 1 euro en 20 cent. (Chleb teraz kosztuje 1 euro i 49 centów, a ciasteczka 1 euro i 20 centów.)
7. Sara: Dat is samen 2 euro en 69 cent. (To razem 2 euro i 69 centów.)
8. Mike: Ja, vervelend want de winkelwagen wordt leger. (Tak, szkoda, bo wózek sklepowy robi się coraz pustszy.)
9. Sara: Klopt, en de rekening wordt hoger. (Zgadza się, a rachunek robi się wyższy.)

Ćwiczenie 3: Pytania dotyczące tekstu

Instrukcja: Przeczytaj powyższy tekst i wybierz poprawną odpowiedź.

1. Hoeveel kost de melk volgens Sara?

(Ile kosztuje mleko według Sary?)

2. Wat kosten vijf appels en één liter sap samen volgens Mike?

(Ile kosztują razem pięć jabłek i jeden litr soku według Mike’a?)

3. Wat is de totale prijs van het brood en de koekjes volgens het gesprek?

(Jaka jest łączna cena chleba i ciastek według rozmowy?)

4. Wat zegt Mike over de winkelwagen als de prijzen stijgen?

(Co mówi Mike o wózku sklepowym, gdy ceny rosną?)

Ćwiczenie 4: Pytania do otwartej rozmowy

Instrukcja: Odpowiedz na pytania i popraw je z nauczycielem.

  1. Wat vind jij van de huidige prijzen in de supermarkt? Zijn er producten die je duur vindt?
  2. Co sądzisz o obecnych cenach w supermarketach? Czy są produkty, które uważasz za drogie?
  3. Hoe ga jij om met de hoge prijzen van boodschappen in je dagelijks leven? Verandert dit wat je koopt?
  4. Jak radzisz sobie z wysokimi cenami codziennych zakupów? Czy zmienia to, co kupujesz?
  5. Kun je vertellen hoeveel geld je ongeveer per week aan boodschappen uitgeeft?
  6. Czy możesz powiedzieć, ile mniej więcej pieniędzy wydajesz tygodniowo na zakupy?
  7. Heb je onlangs gemerkt dat bepaalde spullen in Nederland duurder zijn geworden? Welke producten zijn dat volgens jou?
  8. Czy ostatnio zauważyłeś, że niektóre produkty w Polsce podrożały? Które według ciebie to są?